چهارمين جشنواره عکس «رژان» برندگانش را معرفي کرد

برگزيدگان چهارمين جشنواره عکس «رژان» با حضور سفير آلمان٬رايزن فرهنگي چين و همچنين جمعي از اصحاب فرهنگ و هنر در فرهنگسراي نياوران معرفي شدند.

گفتني است در اين جشنواره هر سال يک موضوع که از نظرگاه‌هاي گوناگوني مي‌توان به آن نگريست به رقابت گذاشته مي‌شود و عکاسان مي‌توانند براساس خلاقيت‌هاي فردي‌شان، در هر ژانر و گونه‌اي اين موضوع را به قاب تصوير بکشند.

دست اندرکاران برگزاري اين جشنواره تلاش مي کنند تا فرصتي خلاقانه و آزاد از ديد عکاسان سراسر جهان براي موضوعي مشترک فراهم آورند. رويکردي که موجب شده تا رژان، «صدا» را به عنوان موضوع بخش اصلي جشنواره چهارم برگزيند و موسيقي را در بخش جانبي نمايشگاه ببيند.

در ابتداي مراسم اختتاميه چهارمين جشنواره «رژان»، اميد ملکي مدير عامل گروه رژان در سخناني با تشکر از همه عواملي که در برگزاري اين جشنواره سهمي داشتند خاطرنشان کرد: من و همه همکارانم در بنياد رژان بر اين باوريم که  جشنواره رژان با بزرگواري عکاسان و هنرمندان خلاق،  چهارمين دوره خود را به سرانجام رساند.

وي افزود: اين جشنواره بدون حمايت پيشکسوتان عکاسي چه در داخل و چه خارج از کشور امکان پذير نبود. در دوره چهارم دبيرخانه جشنواره «صدا» را به عنوان موضوع اصلي برگزيد و تصاويري که امروز شاهد آن خواهيد بود روايت ۳۵عکاس برگزيده از ميان ۲۰۹۵شرکت کننده در اين دوره از جشنواره است.

سيد عباس سجادي مديرعامل بنياد آفرينش‌هاي هنري نياوران ديگر سخنران اين مراسم ضمن خوش‌آمد گويي به کليه شرکت‌کنندگان در اين مراسم  متني را با عنوان "ديدن شنيدن" قرائت نمود.

در بخشي از اين متن آمده است: حتي وقتي در ساکت‌ترين مکان‌ها سکوت مي‌کنيم، اگر خوب گوش کنيم، پيرامونمان پر از صدا است. در طبيعت باشيم، صداي طبيعت و در شهر باشيم صداي شهر را مي‌شنويم، به شرط آنکه خوب گوش کردن را آموخته باشيم.

اما به نظر مي‌آيد که چنين نيست وبسياري از ما با گوش کردن غريبه‌ايم؛ بيش از آنچه گوش مي‌دهيم سخن مي‌گوييم و بيشتر آموخته هايمان را از چشم‌هايمان دريافت مي‌کنيم تا گوش‌هايمان. اين رفتار ما ريشه در گذشته دارد.

اگر کلمات، مثل‌ها و جمله‌هايي که هر روز بارها و بارها تکرارشان مي‌کنيم را دوباره مرور کنيم. «آينده‌نگري»، «پيش‌بيني» و هزاران نمونه ديگر که همه‌شان حکايت از فرهنگي تصويري دارد که براساسش بايد همه چيز را ديد و در نقطه مقابل، معدود واژه‌هايي هستند چون «هم‌آهنگي» که صدا و شنيدن را دستمايه ترکيبي از کلمات و خلق معنايي جديد مى يابند.

بررسي ريشه‌هاي تاريخي و چرايي اين رفتار، قطعاً در اين مقال نمي‌گنجد؛ اما اميدواريم ملتي که موسيقي به مثابه زيباترين وهنرمندانه‌ترين شکل صدا با تاريخ آنها عجين است، بيش از پيش با فرهنگ شنيداري آشنا باشند. همين موضوع يعني غلبه فرهنگ ديداري بر فرهنگ شنيداري ميان ما ايرانيان، سبب شد تا فرهنگسراي نياوران از برگزاري رخدادي حمايت کند که شنيدن را دستمايه خلق آثاري در حوزه عکاسي قرار داده است.

جشنواره «رژان» که در سه دوره گذشته نيز موضوعاتي انتزاعي را براي خلق آثار هنري در نظر گرفته بود، در اين دوره «ديدنِ شنيدن» يا همان صدا در بخش اصلي و موسيقي در بخش ويژه را به عنوان موضوعي براي رقابت عکاسان در نظر گرفت.

مديريت بنيادآفرينش‌هاى هنرى نياوران خرسند است که با مشارکت در برگزاري چهارمين جشنواره عکس رژان، ضمن تعامل با بخش خصوصي علاقه‌مند به سرمايه‌گذاري در حوزه هنرهاي تجسمي، زمينه «ديدنِ شنيدن» را فراهم کند."

خسرو سينايي نيز در سخنان کوتاهي استمرار و تداوم را بسيار مهم دانست و گفت: شخصا وقتي به من لطفي مي شود با خودم مي گويم من که کاري نکردم چرا به من اين همه لطف مي شود ولي دليل اين همه احترام ريشه در ۵۰سال کار هنري دارد. من از اين عوامل برگزاري اين جشنواره تشکر مي کنم که در جهت توسعه غناي فرهنگي گام بر مي دارد و حرکت مي کند. متاسفانه سال هاست همه به دنبال اين مهم هستيم که ببينيم دولت براي ما چه مي کند، اما دولت گرفتاري زياد دارد. ما بايد در جهت ارتقاي فرهنگ عمومي حرکت کنيم و نااميد نشويم. توصيه مي کنم با همه پستي و بلندي هايي که در آينده جهت برگزاري اين مراسم خواهيد داشت به کار خود با قدرت ادامه دهيد.در پايان اين مراسم و با حضور خسرو سينايي، سيدعباس سجادي، ژانر ماري، نادر مشايخي، نادر داوودي و مهران مهاجر از اعضاي هيات داوران روي سن، برگزيدگان چهارمين دوره جشنواره روژان به شرح زير معرفي شدند:

در بخش مجموعه عکس آثار جلال شمس آذران ،علي جعفري نطنزي، حامد نظري ،علي حامد حق دوست و در بخش تک عکس محسن محياپور ، محمد گلچين کوهي.

نمايشگاه آثار برگزيده چهارمين جشنواره «رژان» تا تاريخ ۱۵مرداد ماه برپا است و علاقه‌مندان براي بازديد از آن مي‌توانند همه روزه از ساعت ۱۰تا ۱۹و روزهاي تعطيل ۱۴تا ۱۹به گالري شماره ۱فرهنگسراي نياوران مراجعه کنند.
موسسه نگاه نو
Developed By : Avaye Hamrah